שיקולים להשקעה בזהב

 
 

 

במאמר הראשון זהב, זהב, זהב סקרתי את הסיבות לעליית מחיר הזהב מאז שנת 2001, מאז כתיבת המאמר, מחיר הזהב המשיך לעלות מאחר והסיבות הבסיסיות הגורמות לעליית המחיר המשיכו להתחזק, להערכתי המחיר ימשיך לעלות בחוזקה עם תנודתיות מרובה, הציבור הרחב עדין לא הצטרף לחגיגה ועדין יש מקום להגדלת האחזקות.

ההחלטה הראשונה שעליך להחליט היא אם ברצונך להשקיע בזהב, לשם כך נכתב המאמר הראשון. אם קיבלת החלטה לקנות זהב, מאמר זה יעזור לך להבין ולהתמצא בתחום, מניסיוני ראיתי שיש לאנשים רבים מחסום פסיכולוגי להשקיע בזהב, אני מקווה שאוכל לסייע לך לקבל את ההחלטות הנכונות עבורך בתחום זה. במאמר הזה אפרט את האפשרויות העומדות בפני הישראלי הממוצע להשקעה בזהב, כולל המלצות וטיפים שלא תשמע או תקרא בשום מקום אחר.
ההחלטה המרכזית השנייה הינה האם לרכוש זהב פיזי (מטבעות ומטילי זהב) או נייר שערכו "צמוד" למחיר הזהב (תעודות סל או מניות של מכרות זהב). היתרונות של זהב "על הנייר" הם זמינות ונגישות גבוהים, אין צורך באחסנה פיזית ואבטחה. החסרונות הבולטים הם שרשויות המס משתתפות ברווחים שלך ושרכישת "זהב וירטואלי" לא עונה לצורך המרכזי שלי ברכישת זהב – להוות "תעודת ביטוח" לקטסטרופה כלכלית. כאשר אני רוכש זהב על הנייר, קיימים גופים וישויות שמפרידים בייני לבין הזהב שלי, כל אחד מאותם הגורמים יכול ברגע האמת להתנער מהאחריות שלו כלפי.
קראתי מאמרים רבים הטוענים שיש מניפולציה במחירי הזהב והכסף, המחיר נקבע ע"י מסחר בחוזים עתידיים ולא על פי ההיצע והביקוש לזהב פיזי אמיתי, יתרה מזאת, הבנקים המרכזיים בעולם שמחזיקים רזרבות בזהב (בעיקר ארה"ב) השאילו את הזהב שלהם לחברות השקעה תמורת ריבית, חברות ההשקעה מכרו את הזהב בשוק לפני מספר שנים כאשר מחירו היה נמוך משמעותית מהמחיר כיום והן פועלות באופן עקבי בשנים האחרונות להפיל את מחיר הזהב באמצעות שוק החוזים העתידיים (שורט). הזהב הפיזי שמוצהר שהוא קיים בתור רזרבות כבר לא קיים בפועל (נמכר לשוק החופשי) וההתחייבויות גדולות ממה שיש (זוהי גם מהותו של המשבר הכלכלי בעולם, אי יכולת עמידה בהתחייבויות של מדינות וגופים כלכליים, שוק הנדל"ן בארה"ב הוא קצה הקרחון). כאשר תתגלה האמת מישהו יפסיד בגדול, לכן אני מעדיף זהב פיזי ולא תעודות סל, אני כן מחזיק מניות של חברות מכרות, מחיר המניות מושפע מגורמים נוספים חוץ ממחיר הזהב אך נותן מינוף על מחיר הזהב והכסף. אם בכל זאת החלטת לקנות תעודת סל – אני ממליץ לקנות CEF (בבורסה של ניו-יורק), חברה זו מחזיקה זהב וכסף פיזי בניגוד ל-GLD  או SLV שלא ברור לאף אחד מה באמת הן מחזיקות.
השקעה בזהב פיזי
זהו תחום יחסית לא מוכר לישראלים והאפשרויות בו מגוונות, ההחלטה הראשונה כאן היא האם לקנות בוליונים או לקנות מטבעות זהב בעלי ערך אספני, אתייחס לשתי האפשרויות:
בוליונים
הכוונה במושג בוליון הוא למטבע ללא ערך אספני או מטיל (Bar ) זהב.
מטילי זהב: הם נפוצים במשקלים שונים, החל ב-1גרם וכלה בק"ג , אני ממליץ על מטילים במשקל של עד 100גרם, מעבר לכך יהיה קשה למצוא קונה ומחיר המימוש יהיה בהתאם. מטילים קטנים כגון 1גרם נמכרים בפרמיה גבוהה של עשרות אחוזים ממחיר הזהב. כמובן שיכולות להיות הונאות, יחסית קל לזהות זיופים במטילים של 100גרם על פי המשקל, הנפח והמשקל הסגולי של הזהב.
מטבעות בוליון: יש מגוון ענק של מטבעות זהב, ישנים וחדשים, במגוון משקלים וגדלים. ככלל, אני ממליץ לרכוש מטבעות שמשקלם מאפשר חישוב ערך בקלות כגון אונקיה אחת, חצי, רבע או עשירית האונקיה, בחלק מהמטבעות החדשים מצוינת התכולה על המטבע עצמו וזה יתרון. להלן סקירה של חלק מהמטבעות:
סוברין (ג'ורגים): נפוץ מאוד בארץ, מטבע מלפני כמאה שנה ורוב ההטבעות חסרות ערך אספני, מטבע קטן יחסית, משקלו 7.988גרם ותכולתו 22K  (91.666% ) במטבע זה ישנן זיופים רבים של קראט יותר נמוך, ניתן לזהות בעיקר ע"י מדידה מדויקת של עובי המטבע. אין כאן כמות "עגולה" של זהב ולדעתי הוא פחות ממומלץ.     
קרוגרנד: מטבע זהב מדרום אפריקה,יותר קשה להשגה מאשר הסוברין אך לדעתי עדיף, משקלו נטו אונקיה אחת, ליתר דיוק 33.93גרם 22K (יש גם חצי, רבע או עשירית אונקיה), זיופים נדירים אך קיימים.
      
מייפל לייף (Gold Maple Leaf ) $50 קנדי, זהב טהור 9999 (יש גם 99999 ) , מטבע מצוין להשקעה אך קשה מאוד להשיגו בארץ, הגודל הנפוץ הוא אונקיה אחת.
מטבעות אמריקאים: ישנם סוגים רבים כגון הגולד איגל (American Gold Eagle ), באפלו (American Gold Buffalo ) שהוא המטבע האמריקאי הראשון מזהב טהור 9999 וישנם רבים נוספים, בוליונים ואספניים. המטבעות האמריקאים יחסית נדירים בארץ ובדרך כלל ידרשו מימך ברכישה פרמיה גבוהה יותר מאשר מטבעות האחרים, הבעיה שבמימוש בארץ לא תקבל את התוספת הזו.
 
פזו מכסיקני: מטבע מאוד לא מומלץ מאחר ומשקלו יותר מאונקיה ויש הרבה זיופים.
מטבעות אספניים:
כאשר נכנסים לתחום האספנות, צריך לדעת שהדבר החשוב ביותר הוא ידע, מי שמכיר בערך של מטבע מסוים יש לו יתרון והוא ידע להעריך הזדמנויות, לדוגמה, רכשתי מספר מטבעות מסוג מסוים ומכרתי את חלקם במחיר נמוך, לאחר מכן התברר לי שהם נדירים ומחירם בשוק עשרות אחוזים מעל מחיר הזהב. מקרה אחר שקרה לי – רכשתי ב-eBay  סט מדליות ישראליות ב-120$ ומכרתי אותן בארץ ב- 5500 ₪.
תחום האספנות שלי הוא מטבעות ישראליים ולכן לא אתייחס כאן למטבעות אחרים. כפי שכתבתי במאמר הראשון, העניין במטבעות ישראליים בשנים האחרונות מאוד נמוך, אין הרבה אספנים ואין ביקושים, מחירי המטבעות הישראליים הם בהתאם, גם מטבעות נדירים יחסית (פחות מאלף למטבע זהב ופחות מאלפיים למטבע כסף) נמכרים במחירים נמוכים יחסית למצב במדינות שבהם האספנות מפותחת. אני מאמין שמצב זה הוא זמני ובעתיד המצב ישתפר, להלן חלק מהמחשבות שלי בנושא:
  • עד סוף שנות ה-70 האספנות הייתה פופולארית, הונפקו יותר מידי מטבעות וכאשר ירד מספר האספנים – היו עודפים גדולים והשוק קרס, מה שגרם להפסדים ובריחה (או אי הצטרפות) של עוד אספנים. כיום החברה מנפיקה בכמויות מאוד קטנות, כאשר מחיר הזהב יעלה, יותר אנשים ירצו זהב ויהפכו ממשקיעים לאספנים (אספנות לצורך השקעה או לשם אספנות).
  • לדעתי יש כאן עניין של אופנה, לדוגמא, בשנים האחרונות, עקב ביקושים חיצוניים, שוק השטרות הפך להיות אופנתי, הצטרפו אספנים רבים והמחירים המריאו. וכמו שבאופנה יש מחזוריות גם באספנות יש מחזוריות, המחזוריות בשוק מטבעות הזהב מקבילה למחזוריות במחירי הזהב ( להזכירך, מחיר הזהב עלה מ-$35 בשנת 1970 ל-$875 בתחילת 1980 ) .
 
כאשר מדברים על אספנות צריך לדעת מספר עובדות יסוד:
    1. שנת ההנפקה אינה חשובה כ"כ, חשוב ביותר הכמות שהונפקה.
    2. יש לדעת שבדרך כלל מטבעות יותר מבוקשים ממדליות (על מטבע יש ערך נקוב, מדליות כל אחד יכול להנפיק)
    3. חשוב מצב המטבע, המטבעות הישראלים החדשים שמורים בתוך כפסולה מפלסטיק המגנה בפני שריטות. יש להיזהר לא להפיל את המטבע על הרצפה – מטבע עם מכה הופך להיות בוליון (ערך המתכת בלבד).
הנושא רחב מאוד וב"ה במאמר הבא אני ירחיב על תחום זה עם המלצות ספציפיות.
לסיכום ברצוני לתת מספר טיפים כללים למי שעומד לרכוש מטבעות זהב:
·         מחיר הזהב תנודתי, באופן סטטיסטי הוא במגמת עליה החל מספטמבר עד לאביב, בקיץ יש חולשה במחירי הזהב בדרך כלל.
·         רכוש זהב באופן הדרגתי, אחת לתקופה, לא לקנות בכל הסכום שהקצבת בפעם אחת.
·         אם מזדמנת לך רכישה במחיר טוב של מטבעות שאתה פחות מעוניין – לעיתים שווה לקנות ובמהלך הזמן להחליף אותם במטבעות שאתה מעוניין בהם.
·         זהב פיזי לא תמיד זמין, אם החלטת להשקיע בזהב ולא מצאת את כל הכמות במטבעות – אפשר לרכוש תעודת סל כמו GLD באופן זמני ולהגן על עצמך מפני עלית מחיר הזהב, כאשר תמצא את המטבעות שרצית - מכור את תעודות הסל.
 
בהצלחה,
מנחם
תגובות, הערות ושאלות לשלוח למייל: menachema1@gmail.com
(אני עונה בדרך כלל)
האתר שלי: www.menachemcoins.com
 
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר