ד"ר אריה קינדלר 2014 - 1920

 
 

אריה קינדלר

2014 - 1920


נכתב על ידי ססליה מאיר

ד"ר אריה קינדלר נפטר ביולי 2014 בגיל 94. הוא נולד בברלין בשנת 1920 ומגיל צעיר גילה עניין בארכאולוגיה. ביקורו במוזיאון לעתיקות פרגמון, שנפתח בברלין בצעירותו, עורר בו עניין בתחום זה למשך כל חייו. בשנת 1933 היגרה המשפחה לארץ-ישראל והתיישבה בתל-אביב. בשנת 1938 התנדב לארגון "ההגנה" ובמלחמת העצמאות התגייס לצה"ל ושירת בו במילואים עד 1975.

בשנות ה-40 של המאה ה-20 שוטט קינדלר בשווקים של העיר העתיקה בירושלים והיה רוכש מטבעות עתיקות מידי הרוכלים. כך הפך לאספן נלהב ובמהרה התגלה כבקי ומומחה בנומיסמטיקה, ובייחוד בתחום המטבעות החשמונאיים.
אריה קינדלר היה בין מייסדי החברה הנומיסמטית הישראלית בשנת 1945. ב-1962 הקים במוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב, אשר נקרא אז "מוזיאון הארץ", את ביתן קדמן למטבעות, והיה למנהלו ולאוצרו במשך 35 השנים הבאות. ראשיתו של האוסף הנומיסמטי במוזיאון קדמן הייתה בתרומה של 2000 מטבעות מידי ליאו קדמן – והוא גם מימן את הקמת הביתן – תרומה של 1000 מטבעות מידי אריה קינדלר עצמו, ותרומה של 500 מטבעות מאוסף ד"ר ולטר מוזס. במהלך ניהולו את ביתן קדמן הצטברו בו 80.000 מטבעות, וכיום הריהו אחד האוספים הגדולים והחשובים לנומיסמטיקה  בישראל ובארצות השכנות לה.

אריה קינדלר יזם והציג במוזיאון תערוכות רבות לקהל הרחב, כגון "מפגניזם לנצרות", "מיטבענים יהודיים באירופה של ימי הביניים" ועוד.

בשנת 1988 זכה אריה קינדלר להפוך את אוספי המטבעות לתצוגת קבע במוזיאון, בשימת דגש במטבעות ארץ-ישראל. בין כותלי ביתן קדמן נוסדה גם ספרייה נומיסמטית ועם השנים היא גדלה והייתה לספרייה החשובה ביותר בתחומה בארץ.

המחקר הנומיסמטי שנערך בין כותלי המוזיאון זכה לתפוצה בין-לאומית. אריה קינדלר עצמו פרסם כמאתיים מאמרים בכתבי-עת מקצועיים, בישראל ומחוצה לה. רוב המאמרים הוקדשו למטבעות ארץ-ישראל, למן התקופה הפרסית, דרך מטבעות יוון ורומא, התקופה הביזנטית, הערבית ועד מטבעות מדינת ישראל.

לבד ממאמרים פרסם קינדלר שבעה ספרים, בעברית ובלועזית, וספריו זכו לתפוצה ולשבחים.

בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20 השלים קינדלר את עבודת הדוקטור שלו, על מטבעות העיר בוצרה הרומית, והיא נתפרסמה כספר באנגליה. ד"ר קינדלר שימש מרצה לנומיסמטיקה באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן והדריך סטודנטים רבים, שהיו לבעלי מקצוע בתחומם. ארכאולוגים רבים פנו אליו בבקשות לזהות את הממצא הנומיסמטי שהעלו בחפירותיהם, ולכולם נענה ברצון. בין החופרים הרבים שזכו לעזרתו אפשר למנות את מנהלי החפירות והסקרים בהר חרמון, הגליל, הכרמל, אפק, אפולוניה, באר-שבע, ערד ותל-קסילה.

עם מותו של אריה קינדלר איבד עולם הנומיסמטיקה את אחד מחשובי דור המייסדים של  המקצוע.


ססיליה מאיר

אוצרת ביתן קדמן למטבעות, מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב